- Ez az esemény elmúlt.
Kortárs művészet és kritikai pedagógia – kerekasztal beszélgetés Keserue Zsolt: Nemzeti Tankönyv című kötetéről
2019-10-11 @ 18:00 - 20:00
Esemény navigáció
Kortárs művészet és kritikai pedagógia
Kerekasztal-beszélgetés Keserue Zsolt: Nemzeti Tankönyv című kötetéről
Miképpen konstruálják meg a történelemkönyvek a nemzeti történelem hivatalos, kanonizált olvasatát? Milyen alternatív olvasatok léteznek, hogyan néz ki „idegen” nézőpontokból a magyar történelem? Hogyan vehet részt a múlt újraértelmezésében a kortárs művészet, a kritikai pedagógia? Miképpen kapcsolódik össze az archívumépítés és az osztálytermi munka, a művészeti és a pedagógiai tevékenység, a művészkönyv és a sztereotípia-gyűjtemény?
Többek között ezekre a kérdésekre keresik a választ a beszélgetés résztvevői a Keserue Zsolt által létrehozott és irányított Nemzeti Tankönyv című művészeti projekt kapcsán. A projekt a történelemtankönyvekben található különböző emlékezet-konstrukciókat vizsgálva a sztereotip gondolkodás hiányosságaira hívja fel a figyelmet, s érvényesít ezzel szemben egy kritikai attitűdöt.
A projekt háttereként egy 2010 óta épülő, különböző külföldi középiskolai történelemtankönyveket tartalmazó archívum szolgál. Az archívumi anyag magyar történelemmel foglalkozó részeit workshopokon közösen dolgozták fel a középiskolások és történelemtanáraik, összehasonlítva a történelmi emlékezet nemzetenként eltérő, gyakran ellentmondásos narratíváit. A művészeti tevékenység középpontjában egy szimbolikus értékű műtárgy, a Nemzeti Tankönyv elnevezésű kollázskönyv áll, amely kizárólag a külföldi tankönyvekből kivágott releváns szöveg- és képanyagot használva, időrendben mutatja be a magyar történelem eseményeit.
A projekt később egy további elemmel bővült, a középiskolások aktív részvételével létrejött egy ún. sztereotípiagyűjtemény. A diákok külföldi ismerőseiktől magyarokról szóló sztereotípiákat gyűjtöttek, amelyeket művészeti produktumok (rajzok, plakátok, videók, animációk, makettek) segítségével vizualizáltak és mutattak be. A többéves kutatómunka legfontosabb eredményeit egy funkcionális honlap (http://archiv.nationaltextbook.hu/index) foglalja össze, amely kereshető formában magyar és angol nyelven tartalmazza a kollázskönyv teljes anyagát, valamint a workshopok dokumentációját.
Az ISBN galériában 2019. október 11-én (pénteken) 18 órakor kezdődő kötetbemutató középpontjában a debreceni MODEM által, az azonos című kiállításhoz 2019 nyarán megjelentetett katalógus áll. A beszélgetés elsősorban a sok területre átnyúló kortárs művészeti projekt oktatással kapcsolatos összefüggéseire koncentrál.
A beszélgetés résztvevői:
Keserue Zsolt képzőművész, Deák Nóra, a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) vezetője és Németh Szilvia oktatáskutató, szociológus, a T-TUDOK Tudásmenedzsment és Oktatáskutató Központ Zrt. vezetője. A beszélgetést Szijártó Zsolt, a kötet szerkesztője moderálja.
*
A Nemzeti Tankönyv jelenleg is megtekinthető az Otthon jó című kiállításon, a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézetben.
http://www.ica-d.hu/index.php?p=esemeny&id=637
https://www.facebook.com/events/2397764420547496/