2025. január 16-án 18 órakor TESTÁLLÍTÁS címmel kerül sor a Puszta életen túl – az intézményesített gondoskodás mellőzöttjei projekt első részének záróeseményére.
Az este résztvevői Őze Eszter művészettörténész, kultúrakutató és a HODWORKS tánctársulat.
Az este 18 órakor Őze Eszter előadásával kezdődik, amit 18.45-kor a HODWORKS társulat performansza követ.
Helyszín: ISBN+, 1085, Baross u. 42.
A részvétel ingyenes.
A félév záró előadásában tovább foglalkozunk a projekt egyik kérdésével, hogy az egészségügyi intézményrendszer alakulásán és reprezentációján keresztül miként pozícionálja magát egy-egy nemzetállam, hatalmi rendszer. A 20. század elején nagyot változó egészségügy kiállítási reprezentációjának vizsgálatával azt a problémakört járjuk körül, hogyan alakult a félperiférián a gondoskodás intézményrendszere. Az előadás során olyan kiállításokat vizsgálunk, melyek az egészséges és beteg testeket mutatták be a századelőn Magyarországon. Kikkel foglalkoztak, és mely csoportokat zártak ki? Mi történt a nőkkel, mind orvosként, mind betegként? Mit érthetünk meg az orvostársadalom etnicizáltságából a korabeli egészségüggyel foglalkozó kiállításokon keresztül? Hogyan alakult a fegyelmezett egészséges munkás bemutatása a kiállítótérben? Hogyan magyarázhatjuk, hogy bár Mária Terézia betiltotta a boszorkánypereket, több mint 150 évvel később 1927-ben grandiózus kiállítást rendeztek a „kuruzslásról”, boszorkányokról és a mindehhez hozzákapcsolt homeopátiáról?
Őze Eszter művészettörténész kultúrakutatással foglalkozik. Kutatási területe a 20. század eleji művészetelmélet és muzeológia. Az elmúlt években elsősorban a két világháború közötti időszak munkáskultúrájával és a korszak egészségügyi és társadalmi múzeumaival foglalkozott. 2020 óta tanít a Magyar Képzőművészeti Egyetem Képzőművészet-elmélet Tanszékén, a Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet avantgárd kutatásában résztvevő tudományos munkatársa és a Helyzet Műhely tagja.
A HODWORKS társulatot 2007-ben alapította Hód Adrienn. Szabadúszó alkotókkal működő, a hazai és a nemzetközi kortárstánc- színtéren is aktív együttes. A társulat kemény magját képező táncosok változó konstellációkban már évek óta dolgoznak együtt. Az előadások ismeretlen, határfeszegető irányokat jelölnek ki, gyakran foglalkoznak a teljesen lecsupaszított emberi test fizikalitásával. Tartalmukat az absztrakt megjelenés és a konkrét, gyakran verbalizált jelentés közti finom mozgás jellemzi. www.hodworks.hu
Az intézményesített gondoskodásban rejlő ambivalencia lenyomatait kutatjuk a hétköznapi testen. A performansz etűdök az önrendelkezés, kiszolgáltatottság és a betolakodó gondoskodás határmezsgyéjén mozognak. Hogyan tud az esztétizált test ideája fennmaradni a betegség árnyékában?A beteg illetve egészséges test képzetéhez tartozó textúrák, minőségek egymás közötti dinamikája és határai képezik a mozdulati vizsgálódás kiindulópontját.
A HODWORKS társulat téma- és helyspecifikus performanszának előadói:
Tóth Károly, Simet Jessica, Kacsó Imola, Gláser Márton
Koncepció és koreográfia: Hód Adrienn, Simet Jessicával együttműködésben.
Zenei kompozíció: Mákó Rozália.
Az táncelőadás tervezett időtartama: 25-30 perc
A performanszról felvétel készül.
Az esemény létrejöttét támogatta: a Holland Királyság Nagykövetsége, Erste Stiftung, NKA, Off Alapítvány