![](https://www.isbnbooks.hu/wp-content/uploads/2025/02/karacsonyprint-copy-1-1024x536.jpg)
Megtekinthető: 2025.02.15.-02.22.
Helyszín: ISBN+ 1085 BUDAPEST, BAROSS U. 42.
A kiállítást megnyitja: Herczeg Márk
A megnyitón zenél: Lacika, Soós, Kenéz
Kurátor: Urbán Szonja
Február 15-én 18 órakor a Cyborg Dolphin Tears-ből válogatott fényképekből nyílik egyhetes kiállítás az ISBN+-ban, ahol az alkotó, Mihai Barabancea is végig személyesen lesz jelen. A kiállításhoz kapcsolódik egy könyvbemutató esemény, melyen Szilágyi Róza Tekla beszélget az alkotóval.
Mihai Barabancea, a kortárs román vizuális művészet és fotográfia egyik meghatározó alakja, egy új, provokatív és mélyreható alkotással tér vissza.
A Cyborg Dolphin Tears a balkáni futurizmus világába kalauzol, ötvözve az analóg-punk 35 mm-es esztétikát a neo-giccs ellenkultúrával, hogy a reziliencia kérdését vizsgálja az egzisztenciális és technológiai bizonytalanság korában. Az öt éven át Romániában és Moldovában készült fotókönyv szürreális keleti tájakat állít szembe az enyészetnek indult futurisztikus elemekkel.
A metamodernitás összetett szövetében a történelmi korszakok és ikonográfiák egymásba fonódnak, eddig soha nem látott mintázatokká alakulva. Ahogy a kritikai gondolkodás erodálódik és az érzékenység csökken, az algoritmusok felerősítik a polarizáló narratívákat, miközben kihasználják figyelmünket és érzelmi energiánkat.
A gonosz nagyvállalatok által kreált csábító fantáziák tovább sodornak minket a manipuláció és a társadalmi hibák végtelen ciklusába. Az alapvető valóság és a sötét fantázia immár megkülönböztethetetlenné vált. A fejlett AGI kvantumtechnológiák és az eklektikus spirituális próféciák összeütköznek, egy szimulációban tartva minket , amely teljes létezésünket felemészti.
Ahogy a fotókönyvet lapozgatjuk, minden kép mélyebbre vonz minket a valóság holografikus szövetébe, ahol tekintetünk maga válik az univerzumot átalakító lencsévé. Minden jelenet, amelyen elidőzünk, nem csupán egy visszatükröződés, hanem egy nyitott kapu, amely végtelen lehetőségeket omlaszt formába. Az tudatosság és a létezés csendes párbeszédében nem puszta szemlélők vagyunk – mi magunk vagyunk saját valóságunk formálói, szándékainkat és álmainkat vésve a teremtés folyamatosan kibontakozó történetébe.
A 272 oldalas könyv több mint 180, öt év alatt Romániában és Moldovában készült fényképet tartalmaz. CMYK + ezüst nyomtatási technológiával készült, egyes képeken nanorobotikus szennyeződés-effektekkel. A könyvet Novatech 150 gsm papírra nyomtatták, a Shentzus Studio tervezte és a Vellant RO adta ki. 2024 novemberében jelent meg egy exkluzív, limitált, 800 példányos kiadásban.
Könyvbemutató és dedikálás: 2025.02.19. 19h
Moderátor: Szilágyi Róza Tekla
Mihai Barabancea, román származású képzőművész és fotográfus a társadalmi peremvidékek nyers és provokatív feltárásáról híres. Barabancea sajátos, jellegzetes stílusban dolgozik, amely a dokumentarista, a megrendezett és az utcai fotográfiát ötvözi. Fotókönyvei, mint az „Overriding Sequence”, a „The Kiss” és a „Falling on Blades” korábban nemzetközi elismerést vívtak ki azzal, hogy a hagyományos narratívákat megkérdőjelezve újraértelmezik a vizuális történetmesélést.
Külön köszönet: Novák Lea, Harangozó Imi